Новини

Трубні підприємства України у 1 кварталі 2023-го збільшили виробництво на 6%

25 Квітня 2023

Підприємства, що входять до Об’єднання «Укртрубопром», у січні-березні 2023 року збільшили виробництво труб порівняно з аналогічним періодом минулого року на 5,9% до 126,5 тис. т.

МісяцьОбсяг, тис. т%, р/р
Січень30,144,9
Лютий39,580,4
Березень57,11631,4

У 1 кварталі трубні підприємства продемонстрували різноспрямовану динаміку. Зокрема, «Інтерпайп Ніко Тьюб» та НВП з ІІ «Укртрубоізол» збільшили випуск безшовних труб на 21,6% та 7,7% відповідно, тоді як «Трубосталь» скоротила – на 73,3%, «Сентравіс» – нержавіючих труб на 23,7%, «Інтерпайп НМТЗ» – електрозварювальних труб на 89,1%. Виробництво труб ВО «Оскар» знизилося на 16,7%.

Георгій Польський, Генеральний директор Об’єднання «Укртрубопром»:

– Результати 1 кварталу 2023 року хоч і виглядають здавалося б позитивно, але оманливі при більш детальному розгляді. Більшість підприємств продемонстрували спад виробництва, а підсумкове 6%-ве зростання є лише результатом низької бази порівняння. Нагадаю, що у березні минулого року галузь фактично зупинилася через широкомасштабне вторгнення російських військ в Україну.

У будь-якому випадку говорити про довоєнні обсяги виробництва в трубній галузі не доводиться. Проте за рахунок стабільної кон’юнктури зовнішніх ринків (хоча й спостерігається певне уповільнення споживання з окремими регіональними змінами) випуск труб зростає щомісяця.

На цьому фоні сильне занепокоєння викликає ситуація із забезпеченням металобрухтом українських виробників безшовних труб, які використовують його як основну сировину. 1 квартал 2023 року характеризувався сильним дефіцитом брухту в Україні, розмір якого загалом по ГМК досяг 20%. Очевидно, що цей фактор спричинив втрати у виробництві на трубних підприємствах. Більше того, ситуація залишається напруженою, оскільки в Україні вже понад 20 років спостерігається стратегічний брак брухту, а інструментів для підвищення заготівлі брухту зараз немає. Погіршують стан справ рекордні обсяги експорту брухту, які вивозяться з країни без сплати мита за допомогою непрозорих схем, що завдає шкоди державному бюджету.